Portal 2 vydán

Dlouho očekávaný den konečně nastal. Dnes ráno byl oficiálně vydán Portal 2. Pro připomenutí, hra byla oznámena 5. března 2010 prostřednictvím skvělé ARG a samotné vydání hry doprovázelo ještě promyšlenější „bramborové“ ARG. Ti co už hráli, tak jistě ví, proč byla hlavním motivem brambora.

Přímo ve Valve proběhla menší launch párty, které se zúčastnili vývojáři většiny her z The Potato Sack balíčku i zástupci z řad fanoušků. Samozřejmostí byl dort, bez kterého by to snad nebyla ani Portal párty. Nechyběl ani Valve launch box, pomocí kterého ve Valve již tradičně vydávají své hry.

S vydáním hry se také začínají objevovat recenze. Všechny jsou veskrze velmi pozitivní, hodnocení neklesne pod 90% a skloňují se v nich slovní spojení typu mistrovské dílo, hra roku a podobně. Český Eurogamer hru ohodnotil známkou 9/10. Ze zahraničních médií Strategy Informer – 10/10, Eurogamer 10/10, VideoGamer 10/10, Giant Bomb 5/5, IGN 9.5/10, Game Informer 9.5/10 nebo PC Gamer 94/100.

S výše uvedenými recenzemi nemůžu jinak, než souhlasit. Zatím mám dohranou single playerovou kampaň a na spoustě místech jsem doslova zíral s otevřenou pusou. Valve opravdu nelhali, když tvrdili, že před vydáním rozhodně neodhalili vše. Ke kooperativnímu módu se hned nedostanu, protože mám dost práce s diplomkou, ale podle reakcí hráčů je také velmi povedený. Také se již brzy můžeme těšit na oznámení nového DLC.

Pokud jste sesbírali všechny brambory, dostali jste také dárek v podobě balíčku her Valve Complete Pack. Podařilo se to někomu? Kromě mě vím zatím jen o jednom člověku z Česka nebo Slovenska.

73 komentářů u Portal 2 vydán

 1. Lubci50cal napsal:

  no ten coop je celkom sranda hlavne keď sa to zvrhne na súťaž kto koho viac krát rozbije xD

 2. Ťululum napsal:

  Taky jste si všimli toho Super 8 v Extras? Mapa udělaná podle nějakého připravovaného filmu, který nevypadá vůbec špatně. Valve už to docela začíná přehánět 😀

 3. Pavel Černík napsal:

  Hodnocení nemůžu odporovat. Každopádně mě trochu zklamala změna obsahu – v jedničce jsme mohli hýbat prakticky čímkoliv. od počítačů, přes židle, až po kusy téměř libovolného materiálu. Tady můžeme být rádi že zvedneme hrneček a kostky. Dokonce ani ty počítače (sice ve většině případů potkáte jen staromódní, ale našel jsem dva „originální“ case z jedničky) se nedaj zvedat, i když tlačit na ně můžem.
  Možná to souvisí s tím že tam je pro změnu mnohem víc objektů a jiných dynamických prvků (hejbající se panely atd). Z mýho pohledu asi jediný mínusko na jinak naprosto čistým štítu portalu 2 🙂

 4. josh napsal:

  hh.. ja doted nepochopil jak se vlastne ty brambory sbiraj 🙂 (mam 2 hry z baliku) jinak GG 🙂 Mohu se zeptat za jak dlouho jsi prosel SP kampan?

 5. Jasper napsal:

  Ťululum: Jj, koukal jsem. Vypadá to celkem propracovaně. Prý tam je na konci zašifrovaný i nějaký odkaz, ale chce to nějaké heslo. Zajímalo by mě, jestli to je jen reklama, nebo v tom bude něco více. Třeba že by Valve dělalo oficiální hru k tomu filmu 😀

 6. Jasper napsal:

  josh: Brambory se sbíraly za různé úkoly ve hrách z toho Potato balíku. Třeba za splnění nějakého levelu a tak… Odehraný čas mám podle Steamu 7,8 hodin. Ale některé mapky jsem si po dohrání procházel znovu a poslouchal jsem některé komentáře vývojářů, takže tak necelých 7 hodin mi to mohlo zabrat.

 7. Ťululum napsal:

  Jasper: Určitě v tom není jen reklama…

 8. Syky01 napsal:

  Tak jsem se trochu naštval a napsal dopis Gabovi, že je super, že ukazují novým hráčům starší dobré hry, tím že jim dají Valve complete pack, ale že ti co všechny hry mají se cítí zklamání tím, že dostanou jenom epizody, které můžou někomu věnovat 🙁 🙂

 9. sodik napsal:

  Zatím jsem nahrál 3h v singlu a 5h v COOP o zábavu v obou variantách je postaráno! Opravdu úžasné dílo! Těch peněz vůbec nelituji 🙂

 10. Jasper napsal:

  Syky01: Já epizody věnovat nemohl, i když jsem je už měl. Jen L4D1 jsem mohl darovat…

 11. benetti32 napsal:

  Já dostal HL2 a Epizodu 1.

  Rozhodně jsem teda ale nečekal, že Valve dá zadarmo s tím Complete Packem i Portal 2, ještě když prodávali balíček Potato Sack + Portal 2, to jsem si ho nemusel předobjednávat a mohl jsem ušetřit, ale nevadí. Třeba bude ještě bonus.

  Jinak i když mám ve škole taky dost práce, tak jsem si chtěl chvilku zahrát coop a dopadlo to tak, že jsem tak trčel 3 hodiny 😀 Takže pokud máte momentálně něco důležitýho na práci, tak raději Portal 2 ani nepouštějte 😀

 12. Syky01 napsal:

  Jasper: Zlepšuje se to. http://img851.imageshack.us/img851/2909/giftsq.png (můj aktuální stav)

 13. vanhu napsal:

  čau lidi a co bugy já má jeden kterej dělá že když začnu hrát kurzor jede dolu a du dozadu HELP

 14. Memphis napsal:

  Hledá se robot na coop test. Znak: Spolehlivý kámoš závislý na testovaní.

  http://steamcommunity.com/id/2563

 15. Jasper napsal:

  Syky01: Jj, už i benetti32 mi včera večer psal, že duplicitní hry nakonec přidali jako gift 😀

 16. Ťululum napsal:

  Taky vám tam blbnou Turrety? Když se chcou na mě zamířit, tak jim ten laser lítá nahoru a dolů, střílí správně.

 17. El Carlos napsal:

  Přesně jak říká Pavel – ta nemožnost hýbat objekty mě zarazila. Na druhou stranu, Valve potřebovali udělat Aperture v dezolátním stavu se spoustou bordelu. V mnoha případech by bylo možné poskládat krámy na sebe a někam vylézt a tomu chtěli zabránit. Ještě mě trošku irituje, že se Chell sama trefuje do portálů, když do nich padá a že vytvoření portálů není tak flexi jako to bylo dřív. Teď na místě pro 2 portály prostě uděláte max. 2 portály, přesně vedle sebe a nikoliv jako dřív, kdy jsem lovil centimetry 🙂

  Nicméně je to opravdu pecka. Práci odvedli dobře a překvapila mě grafika, kterou ždímají už z ne-nejnovějšího Source. Jestli takhle bude vypadat Episode Three, tak nic proti.

 18. Martin napsal:

  ne, neblbnou

 19. Fluppy (Comp Cube) napsal:

  Pokud se najde někdo, kdo by si zahrál co-op s někým, kdo už co-op dohrál a chtěl by případně udělat nějaký achievement nebo jen udělat pár chamberů (či mi osobně něco říct o módu Deep Chambers), budu rád když si se mnou zahraje.
  http://steamcommunity.com/id/compcube

  Jo a co takhle udělat nějakou stránku kde by se lidé na co-op domlouvali? 😀 Nějaká tabulka nebo formulář… No asi by to bylo náročné na udělání, ale když už tu máme ty statistiky…

 20. Necroman napsal:

  Fluppy: Stranka na hledani co-op hracu – to je dobry napad! Pro zkuseneho web designera je to vec na par hodin. Osobne take hledam partnera na co-op na vikend, nejlepe nekoho, kdo jeste co-op nehral, at jsme na tom stejne 🙂
  http://steamcommunity.com/id/martin.suchan

 21. Cavaski napsal:

  Jak se tak dívám, jsem v komentech pozadu, tak taky přispěju svým hodnocením hry.

  Celá hra se jeví jako jeden celek bez hluchých míst. Mně osobně moc nesedly testchambery po probuzení GLaDOS, ke konci jsem se trochu nudil. Ne proto, že by byly špatné, spíš moc lehké. Ale to je ryze subjektivní, každý vidí obtížnost jinak. A navíc si trofám tvrdit, že patřím k těm zkušenějším hráčům (140 hodin hraní Portalu a dalších 100 hodin v modifikacích asi není úplně normální). Po dějovém zvratu nastává nejlepší část hry, prostředí vypadá úžasně a atmosféra je velkolepá. Tuto část bych hodnotil jako nejlepší z celé hry. Nicméně i poté tempo zůstává zachováno a potěšil mě originální konec. Jak jsem doufal, příběh hraje ve hře svou velkou roli. V tomto ohledu Portal 2 naprosto vyniká. Zvuky jsou taky naprosto dokonalé, hudba je využita více než jindy a atmosféru dokresluje. Po grafické stránce jsme sice nezažili žádný převrat, ale vzhled hry se mi velmi líbil a nutno podotknout, že letitost enginu je znát pouze ve velkých prostorách (nebo že by tam ta mlha byla schválně?). Hodnotit hru jako nejlepší od Valve bych se neodvážil, ale rozhodně překonali vysokou laťku prvního dílu a Half-Lifu 2 (asi bych to skoňovat neměl, že?) minimálně dýchá na paty. Samozřejmě, někomu hra nesedne, někdo bude v extázi. Já jsem někde napůl. Něco mi ve hře chybí. Jsou to advanced chambery a výzvy. U singleplayeru jsem se totiž moc nezapotil už ani v prvním Portalu. Ale to nic nemění na tom, že Portal 2 se hraje velmi dobře a rozhodně nezůstanu u jednoho pokoření té modré ukecané koule. Moje hodnocení je 92%.

  PS: Cooperative jsem ještě nehrál, proto nemůžu hodnotit.

 22. Cavaski napsal:

  Omlouvám se, komentář je trochu delší než jsem myslel a nepsal jsem to za účelem spamování.

 23. Patrik Strnad napsal:

  Cavaski : Myslím že na to Valve myslí,a udělá DLC. ( Těžší test chambery)

 24. Will napsal:

  Pevně věřím v přidání možnosti jednak snadného přeskočení do určité části hry (aspoň dle kapitol – to mi chybí dost) a jednak těžších testů, třeba i s přidaným Excusion Funnelem („výcucová roura“, ve hře se nakonec neobjevila).

  Jinak osobně mi přišla dost dlouhá doba strávená v prehistorickém Aperture, které je sice obrovské, ale většinou byla po rozhlédnutí vidět cesta, kam jít. Naopak bych víc ocenil použití gelů ve hře později, protože se pak už skoro vůbec neobjevily. Příběh hodnotím velice dobře, závěr hry byl prostě krásnej 🙂

 25. Fluppy (Comp Cube) napsal:

  Will: Excursion Funnel je modrá „trubka“ z Wheatleyho chamberů. Ta „výcucová trubka“ je Pneumatic Diversion Vent (nebo tak nějak, ty jména jsou hrozný 😀 ). Ale je pravda že něco těžšího by to chtělo… Já postrádám flingy s teleporty jako v Portalu 1 v Chamberu 15… A na videích také byla hromada věcí které jsme ještě neměli možnost okusit. Třeba budou v tom DLC.

 26. Will napsal:

  Sakra, tak jsem si zase popletl názvy 😀 nevadí

 27. Cavaski napsal:

  V DLC hodně doufám, vytáhne hru ještě výše. Já jsem hodnotil to, co tam zatím je. Chyba byla, že Valve nám toho ukázalo hodně, ale v plné verzi mnoho chybí. Ale po pravdě, moc mi to nechybělo a toho, že Pneumatic Diversity Vent úplně chybí jsem si všiml až po dohrání. Kdybych pozorně nesledoval dění okolo a DLC bylo už od začátku, je to pro mě 100% záležitost.

 28. Jan napsal:

  Pánové :)) nedokazal by mi nekdo napovedet s prvni mistnosti kde se setkame s bílým gelem? Uz to resim temer hodinu a nemuzu na to prijit.. zacinate v takovem uzavrenem ctverci :X

 29. Jan napsal:

  Uz jsem na to prisel 🙂

 30. Majk napsal:

  Jdou vám aspon český titulky? Když dám ve „steam library“ pravym na Portal 2 – properties a pak kartu languages, tak tam mám na výběr jen angličtinu a pak ještě pár jazyků ale češtinu ne. Na „steam store“ je napsáno že to má podporovat i češtinu.

 31. Bezerker napsal:

  Taky hledám parťáka do coop:)
  http://steamcommunity.com/profiles/76561197981618886

 32. Cake napsal:

  tak ten konec je fakt epic!!! aaaaaaaaa 10/10 🙂

 33. Pasta napsal:

  Majk: Tim v „properties“ se nastavuje mluvený jazyk. Do češtiny lze hru přehodit změněním Steam jazyku 😉

 34. ELjano napsal:

  Majk: Přepni Steam do češtiny.

 35. newborec napsal:

  To Vanhu: Máš originálku?
  To Fluppy: Měli jsme stejný nápad s tou co-op seznamkou, viz článek na Slumu, snad to Jasperovi nebude vadit: http://www.slum.cz/clanky/portal-2-co-op-seznamka/
  To Cavaski: Ber to tak, že DLCčka od Valve stopro budou (Valve nelže) a že budou zdarma. A že jich bude víc. Takže tomu rovnou dej sto procent, nedopadne to jak s DLCčkama u Mafia II. :-)))
  To Jan: taky jsem tam měl zásek 🙂

 36. Majk napsal:

  Děkan Pasta a ELjano

 37. Gunners napsal:

  ahoj prosím kdo nehrál ještě co op přidejte si mě do přátel najdete mě pod msynek@email.cz potřebuju splnit trofej Profesor portal

 38. Memphis napsal:

  Nevíte jestli se da sehnat soundtrack? nebo mužete poradit jak získat hudbu přímo ze hry?

 39. Ťululum napsal:

  Memphis: Můžeš použít tohle na otevření datových souborů.

 40. Ťululum napsal:

  Ťululum: Trochu jsem se na to díval, ale tímhle to nepůjde. Mají tam trochu jiný systém schovávání souborů 🙂

 41. Necroman napsal:

  Tak dneska jedu domu, odpoledne projedu neco ze singlu a snad dam dohromady nejaky ten coop match… jinak jak tu ctu ty komentare, co komu chybi – uz se tesim na Portal 2: Episode 1 🙂

 42. Jasper napsal:

  newborec: Nevadí, měl jsem v plánu udělat nějakou komplexní aplikaci na toto, ale teď nemám tolik času. Časem se k tomu ale snad dostanu 😀
  Fluppy (Comp Cube): Když už jsi zmínil ty statistiky, tak včera jsem je aktualizoval i o Portal 2. Ze 1172 lidí, kteří jsou v databázi a mají Portal, jich má Portal 2 zatím jen 127 😀 Jinak Memphis jede, už má skoro všechny achievementy 🙂 Viz odkaz s grafem v hlavičce, nebo rovnou http://statistiky.portal2game.cz/

  A pokud bych měl vypsat jen to, co mi na hře vadilo, tak by to asi bylo toto:
  – Loading skoro po každé místnosti
  – Nemožnost načíst si konkrétní část hry, jen kapitolu. Jak jsem zkoušel udělat Chamber 10 pod 70 sekund, tak jsem musel 10x projít i Chamber 9, kterým začínala daná kapitola. Ukládat mi tam zrovna nějak nešlo.
  – Savy mohly být taky lépe vyřešené, zobrazuje se mi tam vždy jen 5 posledních, nebo tak nějak.
  – Málo komentářů tvůrců s praktickou ukázkou. Tyto věci mám rád a našel jsem zatím jen jeden takový 😀

  Takže všechny mé nevýhody jsou spíše technického rázu, samotná hra je velmi povedená…

 43. Jasper napsal:

  Portal 2 – Meet Bill: http://www.youtube.com/watch?v=5lICcfdftF0 😀

 44. honza napsal:

  já už jsem dohrál oboje 🙂 (11 hodin) ten coop je dobrej, ale este by tam mělo být víc místností. jo a na steamu je napsáno, že tam jsou editační nástroje, ale ve hře sem je nikde nenašel 🙁

 45. Jasper napsal:

  Je tam napsané, že budou k dispozici až někdy po vydání hry…

 46. Popoill napsal:

  Mno Portal jsem prošel a musím říct že se Valve opravdu představil. Hlavně ten konec 🙂

 47. Cavaski napsal:

  Usoudil jsem, že Portal 2 je hra, na kterou si koupím nový počítač. Na mojem stávajícím nesplňuji ani minimální požadavky, a když hraju, tak stabilně kolem 20-25 fps, což je ale pro Pentium 4 2Gh, ATI X700, 4 GB DDR3 úctyhodný výkon. Takže cooperative nechám na příští týden až budu mít nový počítač, to už pojedu na max detaily s fps hodně nad normou. Pro zvědavé, sestava bude Intel I5 4 Core 3,1 GH, 12 GB paměti, ATI HD 5750 1GB. Sice na GLaDOS ještě nemám, ale bude to síla.

  PS: Proč to tady píšu? Mám takovou radost, že jsem to někomu říct musel a taťka je naprosto proti všem hrám. Říct mu o Portal 2 by byl konec. Tak to snad pochopíte.

 48. Jan napsal:

  Na co ti je tech 12GB pameti?

 49. Cavaski napsal:

  Do budoucna nebudu muset měnit a 3D animační programy to využijí (viz Blender atd).

 50. Memphis napsal:

  Tak prohledam zvukové soubory a mam par otazek. Narazil sem na caroline. jak říka že něco nechce. To bylo ve hře? Nějak si nejsem jistý kde. mužete poradit?

 51. Necroman napsal:

  Jasper: nikde se nevidim na te strance s achievementy Portal 2 – jak se ziskava ten seznam hracu?

 52. Gunners napsal:

  dobrý den přeji ,chtěl bych vás pozvat do české grupy Half-life 3 jak už je patrné z názvu věnujeme se hrám ze světa Half-life, pokud jste fanoušky téhlé hry následujte nás http://steamcommunity.com/groups/HL3CZ

 53. Jasper napsal:

  Necroman: Původní seznam jsem naplnil několika hráči z různých CZ/SK skupin na Steamu. Pokud tam nejsi, můžeš se sám přidat. V textu na hlavní stránce statistik je odkaz pro přidání…

 54. Syky01 napsal:

  Jasper: jenom otázka jak často se ten počet achievu aktualizuje? 🙂

 55. Jasper napsal:

  Syky01: Jednou za týden v neděli večer. Popřípadě opětovné přidání svého účtu přes zmíněný formulář bude mít za následek okamžitou aktualizaci tvých dat…

 56. Phate napsal:

  Ahoj bohuzel jsem nenasel zadne forum na strance tak se zkusim zeptat tady 🙂
  Je nejakej prikaz kterej vypne stiny ve hre? V nastaveni nic neni a bohuzel kdyz je tam toho vic na notasu mi hra zacne hodne padat na 15fps (normalne to bezi kolem 40-50) z neznameho duvodu mi nejde ucet na oficialnim foru -.- tak to zkousim tady 🙂

 57. honza napsal:

  to asi nepude, ale zkus zmenšit kvalitu něčeho jinýho (třeba textur), ve hře to ani moc poznaznat nebude,ale výkon by se mohl zlepšit.Jo a nevíte proč mi nejde spustit vývojářská konzole? (takovíto kam se davaj různý příkazy a cheaty) po dohrání hry rád cheatuju 😀
  PS: určitě klikám na dobrý tlačítko
  PPS: hru mám stáhlou ze steamu

 58. Jasper napsal:

  Honza: Vývojářskou konzoli musíš povolit v nastavení klávesnice/myši. Stejně jako u předchozích her Valve.
  Phate: Zkus ve vývojářské konzoli napsat r_shadows 0

 59. Pasta napsal:

  Musíš naject do Steamu, pravým kliknout na Portal 2, dát Vlastnosti a Nastavit možnosti spuštění. Do řádku pak stačí napsat „-console“. Potom by ti měla jít konzole ve hře spustit na CS klávesnici klávesou pro „;“ (pod Esc). Jestli to nejde pak nevím, ale souhlasím s tebou s cheatováním, hlavně v Co-Opu je s tim sranda xD

 60. Phate napsal:

  Jasper: Diky akorat reinstaluju(po zkouseni XY prikazu hra odmitla naskocit i pres repair) dam vedet do 15minut jestli to funguje.
  Jinac jak funguje to oficialni forum? Ucet na steamu neni prenosnej na forum?

 61. Jasper napsal:

  Phate: Ještě můžeš zkusit r_dynamic 0

  Jinak Steam Account se SPUF propojený není, musíš se zaregistrovat znova.

 62. Phate napsal:

  Ok tak kdyz zadam prikaz nic se nestane vypnu hru, zapnu hru a zacne blikat cerna obrazovka (prepina mezi plochou a hrou pomuze az spravce uloh) nevadi stejne diky doufam ze ted bude stacit jen vratit puvodni hodnoty po 3 to instalovat nechci : ) a s tim forem to zkusim 🙂

 63. honza napsal:

  dík jaspere už to funguje, ale cheatovat budu až zejtra 🙂

 64. Phate napsal:

  Pri pouziti prikazu „r_shadows 0“ to funguje ale v patem aktu si to zase musite zapnout jinac neni sance se dostat dal :o)
  Ten druhej mi hru rozjebal ^^.

 65. Necroman napsal:

  Stiny se daji vypnout normalne v Advanced nastaveni grafiky v Nastaveni, kde se da vypnout i hromada dalsich moznosti.

 66. anonym napsal:

  http://www.ign.com/cheats/games/portal-2-pc-14237322

  Na této stránce je zmíněn „Cave Johnson’s Secret Monologue“ easter egg. Ve hře jsem ale žádný takový monolog nenašel, ani jinde na webu o tom není zmínka. Je na tom něco pravdy nebo si to ten člověk vymyslel?

 67. Pasta napsal:

  Taky jsem nic takovýho nenašel 🙁

 68. vecernik napsal:

  Nenasel by se nejaky skill partner do coopu na par achievementu? (Triple Crown, Still Alive, pripadne nejaky dalsi..) steam nick: vecernik

 69. Necroman napsal:

  Dneska byly na Steamu vsem zruseny brambory v profilu a zustaly jen zlate brambory – skoda, i tech 17 bylo dobrych.

 70. honza napsal:

  http://www.youtube.com/watch?v=n2_8Wp0XnCY to je asi úplně první remix na now i only want you gone, mimochodem, udělal jsem ho já 🙂
  a jako pozadí tam jsou 2 screenshoty P-body(ho) ze single playeru, ty sem taky udělal já, ale nebejt tý rady od jaspera jak zapnout tu vývojářskou konzoli, tak byste asi žádný screenshoty neměli 😉

 71. Babštyle... :) napsal:

  Moc mě ta dvojka nezauala, jednička byla lepší…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Avatary zajišťovány službou Gravatar. Vyžadované informace jsou označeny *

*