Valve PotatoFoolsDay ARG

Většina lidí asi ví, že aktuálně probíhá další ARG od Valve. ARG je tzv. Alternate Reality Game, která se může odehrávat ve virtuálním i reálném světě a kde se pomocí různých indicií a hádanek snažíme dojít k nějakému řešení či cíli. Podobnou hrou byl minulý rok oznámen i Portal 2. V tomto článku bych shrnul některé body aktuálního ARG.

Vše začalo 1.dubna, kdy na Steamu vyšel balíček 13 nezávislých her nazvaný The Potato Sack. Balíček obsahoval následující hry:

1… 2… 3… KICK IT!, AaAaAA! – A Reckless Disregard for Gravity, Amnesia, AudioSurf, BIT.TRIP BEAT, Cogs, Defense Grid: The Awakening, Killing Floor, RUSH, Super Meat Boy, The Ball, The Wonderful End of the World a Toki Tori.

Tyto hry byly následně aktualizovány a hráči si v nich začali všímat různých změn. Ve hře Amnesia byla například objevena báseň, kde každý verš odkazoval na nějakou jinou hru z balíku. Po prozkoumání herních dat v editoru byly navíc objeveny hieroglyfy. Také v ostatních hrách z balíčku se začaly objevovat různé symboly, zvuky, texty a šifry.

Komunita se okamžitě dala do řešení těchto hádanek. Některé z nich směřovaly na různé kanály na YouTube a blogy. Ve videích byly další šifry. Ukázalo se, že v celém ARG má nějakým způsobem prsty i firma Razer. Pokud je k počítači připojena nějaká z jeho periferií, zobrazí se v některých hrách další indicie.

Další vodítko bylo nalezeno přímo v posledním videu Turrets ke hře Portal 2. Ve videu se objevily dva snímky s číslicemi a dalšími symboly. Číslice byly v krátké době rozšifrovány a skrývaly následující text, který obsahuje jména uživatelů fóra FacePunch, kde se také usilovně řeší toto ARG:

Here’s Da Beens, Dougtato: You found many.Find the rest. MiKaXsUs FTW

Valve PotatoFoolsDay ARG - Nápověda ve videu Turrets Valve PotatoFoolsDay ARG - Nápověda ve videu Turrets

Přihlašovací obrazovkaVčera byly hry z balíku The Potato Sack znovu aktualizovány. Při splnění různých úkolů se ve Steam Overlay prohlížeči otevře přihlašovací stránka Aperture Laboratories. Ve hře Killing Floor je například nutné koupit bramborovou zbraň, v Super Meat Boy je nutné zemřít 11x v levelu 4-16 a podobně. V URL adresách daných stránek se navíc nacházejí další klíčová slova, která zatím nejsou rozklíčována.

Obrázek od Gabe NewellaPoslední vodítka posílá sám Gabe Newell. Různým herním stránkám posílá části obrázků, které dohromady tvoří jeden celek. V tento okamžik je k dispozici 7 částí a ke kompletaci celého obrázku ještě 2 chybí. Tyto obrázky opět obsahují číslice, pomocí kterých je zašifrován nějaký text (pomocí ASCII tabulky). Názvy jednotlivých obrázků jsou navíc přesmyčky slovního spojení Reboot Process.

Celé toto ARG vypadá velmi rozsáhle a komplikovaně. Někdo si s tím dal obrovskou práci a jsem hodně zvědavý, k čemu to celé povede. Aktuálně se tam vyskytuje hodně narážek na Portal, respektive Aperture Laboratories. Nejaktuálnější informace jsou k nalezení na Valve ARG Wiki a SPUF.

6 komentářů u Valve PotatoFoolsDay ARG

 1. Connor napsal:

  Už chybí jen jedna část obrázku 😉

 2. Lubci50cal napsal:

  badass xD ešte by to chcelo aby to bol odkaz na EP3 xD

 3. VIK napsal:

  Ten obrázek vypadá trochu jako podmořskej batyskaf. Žeby narážka na tu ponorkovou hru ?

 4. Lubci50cal napsal:

  na valvearg.com to nazvali Bathysphere takže by som chcel veriť že je to ponorka a má to niečo s Borealisom v EP3 XD

 5. honza napsal:

  už byly nalezeny všechny části obrázku

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Avatary zajišťovány službou Gravatar. Vyžadované informace jsou označeny *

*